Ćwiczenie 1:

Odczytaj poniższe znaki i złożenia. Sprawdź najeżdżając kursorem lub klikając palcem:

右手

070

わたくし、わたし

わたくし・わたし

ja

私立

りつ

prywatny

私立学校

りつがっこう

szkoła prywatna

 

 

 

 

 

 

Mamy tu połączenie elementu "ziarno", "zboże" 禾 (poszerzony o jedną kreskę znak drzewa; kształtem przypomina źdźbło pszenicy) i elementu dawniej oznaczającego "ja", "prywatny", "własny" 厶 (pochodzi od rysunku trójkąta, czyli czegoś zamkniętego, ale możesz skojarzyć z uproszczonym rysunkiem ręki, którą zginamy w łokciu, wskazując na siebie). Kiedyś posiadanie własnego pola ze zbożem (czyli "prywatnego ziarna", które przedstawia znak) to nierzadko było "być albo nie być".

069

みぎ

ウ、ユウ

みぎ

prawy

右手

みぎ

prawa ręka

右耳

みぎみみ

prawe ucho

左右

ゆう

obie strony, lewy i prawy

左右する

ゆうする

kontrolować, wpływać

Znak to połączenie elementu "u boku" 𠂇 i znaku "usta" 口. Skoro, jak sugeruje poprzedni znak, lewa strona służy do pracy fizycznej, to prawa do… wysławiania się? :) Prawą ręką wiele osób gestykuluje pomagając sobie w wypowiedzi. Skojarz ze słowem "prawdomówny". Zwróć uwagę na kolejność pisania kresek w elemencie 𠂇. W kanji "lewy" 左 znak zaczynamy pisać z lewej strony na prawą, a w kanji "prawy" 右 z prawej na lewą.

068

ひだり

ひだり

lewy

左足

ひだりあし

lewa noga

左手

ひだり

lewa ręka

左目

ひだり

lewe oko

 

 

 

Znak to połączenie elementu "trzymać", "u boku" 𠂇 i znaku "rzemiosło" 工. Kanji sugeruje więc, że w to lewej ręce trzymamy narzędzia do pracy – cóż, nie ma znaczenia, czy ktoś jest prawo czy leworęczny, jeśli ma "dwie lewe ręce" ;)

067

コウ、ク

人工(的)

じんこう(てき)

sztuczny

大工

だい

cieśla, stolarz

工場

こうじょう

fabryka

工員

こういん

pracownik fabryki

工学

こうがく

nauki techniczne, inżynieria

Znak to rysunek narzędzia (czy widzisz trzonek łopaty wbitej w ziemię?) lub prostej konstrukcji. Możesz skojarzyć z kształtem metalowej belki (tzw. dźwigarem). Przypomina エ z katakany.

066

コウ

学校

がっこう

szkoła

小学校

しょうがっこう

szkoła podstawowa

中学校

ちゅうがっこう

gimnazjum

高校

こうこう

liceum

校門

こうもん

brama szkolna

Znak przedstawia drewniany 木 budynek szkoły, w którym ojciec 父 w kapeluszu 亠 uczy dzieci. (Pierwotnie 交 był rysunkiem osoby ze skrzyżowanymi nogami, ale obecnie łatwiej go zapamiętać jako dwa elementy.)

065

まな(ぶ)

ガク

学ぶ

まな

uczyć się (≈べんきょうする)

学校

がっこう

szkoła

学生

がくせい

uczeń, student

大学

だいがく

uniwersytet

大学生

だいがくせい

student, uczeń szkoły wyższej

Połączenie ⺍ (ツ z katakany) i elementu korony 冖 to symbol promieniującego, "oświeconego" dachu , czyli dachu szkoły. W środku znajduje się dziecko 子, które się uczy.

064

い(きる)、う(む)、なま

セイ

生む

urodzić

生まれる

まれる

zostać urodzonym, urodzić się

生きる

きる

żyć

人生

じんせい

życie ludzkie

なま

surowy, nieugotowany

Czy widzisz tutaj suchą roślinę wyrastającą z ziemi (z jedną gałęzią więcej niż w znaku na ziemię 土)? Pierwsza kreska to mały zielony listek, który świadczy o tym, że roślina żyje.

063

さき

セン

先生

せんせい

sensei, nauczyciel

先月

せんげつ

zeszły miesiąc

先週

せんしゅう

zeszły tydzień

さき

czubek; wcześniej; poprzedni

お先に

さき

przedtem; przodem (uprzejmie)

Elementy to "krowa" (skrócona od dołu) ⺧ i "ludzkie nogi" 儿. Pomyśl o pasterzach idących za swoim stadem - najpierw idą krowy, a pasterze podążają za nimi.

062

シャ、ジャ

会社

かいしゃ

firma

社会

しゃかい

społeczeństwo

社員

しゃいん

pracownik, zatrudniony

社長

しゃちょう

szef firmy

神社

じんじゃ

świątynia shintoistyczna

Elementy to "demonstrować", "pokazywać" 礻 (przypomina ネ z katakany) i "ziemia" 土. Najważniejsza rzecz pod budowę firmy, to zakup odpowiedniej działki - najlepiej położonej w widocznym miejscu, byśmy mogli zademonstrować wszystkim nasze produkty.

061

あ(う)

カイ

会う

spotykać

大会

たいかい

zawody, zjazd, konkurs

会話

かい

dialog

~会

かい

spotkanie; stowarzyszenie, klub

会員

かいいん

członek zgromadzenia

Znak to połączenie spiczastego dachu (skojarz z parasolką) i elementu "chmur" 云 (połączenie "dwa" 二 i elementu ム, który przypomina zgięty łokieć). Dwie osoby spotykają się pod parasolem, trącając się łokciami. Jeśli wolisz użyć elementu "chmur" 云, to wyobraź sobie, że uciekając przed deszczem spotykasz deszczowe chmury, które jakimś cudem znalazły się nie nad, a pod parasolem. To się nazywa spotkanie ;D

Lekcja 7

 

Znaki związane z pracą, szkołą, życiem prywatnym.

NAUKA PISMA - KANJI

powrót na górę strony