powrót na górę strony

SYMBOLE NARODOWE

Flaga

Flaga Japonii to czerwony okrąg na białym tle symbolizujący wschodzące Słońce. Jedna z jej nazw to „Hi-no maru”, czyli „okrąg Słońca”. Flaga została wprowadzona do oficjalnego użycia w 1870 roku, ale niektórzy historycy uważają, że pierwsze białe chorągwie z czerwonym Słońcem były używane już w XII wieku.

„Okręgiem Słońca” nazywane jest także popularne bentō (pudełko z lunchem) - „Hi-no maru bentō”. Składa się ono z ryżu i ułożonej na nim śliwki umeboshi, co przypomina wyglądem właśnie flagę Japonii.

Godło

Japonia nie posiada oficjalnego godła narodowego. Tam, gdzie takie godło trzeba umieścić (np. na paszportach), Japończycy stosują uproszczoną formę herbu cesarskiego – złocistą chryzantemę. Oryginalny herb to kwiat o podwójnym rzędzie szesnastu płatków i taki używany jest przez cesarza, natomiast uproszczony nieoficjalny symbol Japonii ma tylko jeden rząd płatków. Chryzantema uważana jest przez Japończyków za symbol szczęścia i długowieczności. W czasie II Wojny Światowej zdobiła wszystkie japońskie karabiny, a w pierwszej połowie XX wieku występowała na większości znaczków pocztowych. Wciąż, obok sakury, uznawana jest za kwiat będący symbolem kraju i występuje w wielu wzorach i zdobieniach.

Hymn

Hymn Japonii – „Kimi-ga yo” („Panowanie cesarza”) to jeden z najkrótszych hymnów na świecie. Jako oficjalny hymn narodowy funkcjonuje dopiero od 1999 roku, natomiast same słowa to nieznacznie zmieniony wiersz waka z początku X wieku (powstał ponad 1100 lat temu!). Autor wiersza jest nieznany; autorem muzyki jest Niemiec Franz Eckert, który urodził się w 1852r. na terenie obecnej Polski.

Słowa hymnu:

 

君が代は

千代に八千代に

細石の

巌となりて

苔の生す迄

 

Rządy cesarza
niech trwają lat tysiące,
aż ten żwir drobny mocą wieków
w skałę się przemieni
i mchem porośnie gęstym.