Czy wiecie, że Japończycy też mają swój długi weekend majowy? I to dłuższy niż w Polsce! Jest to tzw. Golden Week (Złoty tydzień), który trwa od 29 kwietnia do 5 maja. Święta wypadają 29 kwietnia, a także 3, 4 i 5 maja.
Dawniej 29 kwietnia obchodzone były urodziny poprzedniego cesarza Japonii, Hirohito. Po jego śmierci w 1989 roku dzień ten został zmieniony na Dzień Zieleni (Midori no Hi). W 2007 roku święto to przeniesiono na 4 maja, a 29 kwietnia został ustanowiony Dzień Shōwa, na pamiątkę cesarza Hirohito.
3 maja Japończycy obchodzą takie samo święto, co Polacy, czyli Święto Konstytucji (Kenpō Kinenbi). Konstytucja Japonii to najważniejszy akt prawny w kraju. Nazywana jest czasem konstytucją Shōwa od cesarza Shōwa, Hirohito, który podpisał ją 3 listopada 1946 roku. Weszła jednak w życie dopiero 3 maja 1947 roku.
5 maja Japończycy obchodzą Dzień Dziecka (Kodomo no Hi). Dawniej było to święto chłopców i to z nimi, również dzisiaj, związanych jest większość zwyczajów czy ozdób (dziewczynki mają swoje święto 3 marca). Głównym symbolem tego dnia są koinobori – kolorowe latawce w kształcie karpia. Wiele rodzin, które mają synów, wywiesza je przed domami – dwa większe symbolizujące rodziców (czarny ojca, czerwony matkę) i mniejsze (niebieskie, zielone i fioletowe) symbolizujące dzieci. W miastach jest ich więcej – często, zwłaszcza w parkach, można zobaczyć całe sznury obwieszone kolorowymi, trzepoczącymi na wietrze karpiami. Nie bez przyczyny to akurat ta ryba stała się symbolem Dnia Chłopca. Karp potrafi płynąć w górę strumienia opierając się nurtowi, dlatego w Japonii uważany jest za symbol siły, odwagi i sukcesu.