powrót na górę strony

NAUKA PISMA

Elementy lekcje 1-5

element

znaczenie

uwagi

jeden; podłoga; sufit

Znak jako element może przyjąć znaczenie poziomej powierzchni - sufitu (kiedy jest na górze znaku) lub podłogi (kiedy jest na dole).

usta, słowo; wejście; ogrodzenie

Kiedy znak ten występuje dookoła innych elementów, oznacza "ogrodzenie".

ludzkie nogi

Element oznaczający "ludzkie nogi".

haczyk wędkarski

Element oznaczający "haczyk wędkarski"; pochodzi od znaku 乙 oznaczającego "drugą część".

osiem; dzielić; zwierzęce łapy

Pierwotnie znak oznaczał "dzielić" (pęknięty patyk) i symbolizował nieskończoność (∞). Jako element oznacza też "zwierzęce łapy".

przykrywka; kapelusz

Element oznaczający "przykrywkę"; możesz skojarzyć go też z "kapeluszem".

Słońce; język w ustach

Istnieje bardzo podobny do znaku "Słońce", ale rzadko występujący znak "paplać", "wymówka" 曰 (jego wygląd wziął się od obrazu języka w ustach). Oba znaki jako elementy wyglądają praktycznie tak samo, warto więc nauczyć się obu znaczeń (często element "język w ustach" występuje w znakach związanych z mówieniem, dużo trudniej dopasować tam "Słońce").

Księżyc; ciało

Tak się złożyło, że element pochodzący od znaku "mięso" 肉 upodobnił się do znaku "księżyc", dlatego 月 ma obecnie dwa znaczenia i występuje często w znakach oznaczających różne części ciała.

ogień, palenisko; cztery łapy

Element ten pochodzi od "ognia" 火; wygląda jak płomyki na palenisku. Występuje w niektórych znakach oznaczających zwierzęta, dlatego wtedy łatwiej zapamiętać go jako "cztery łapy".

krople wody

Element pochodzący od znaku "woda" 水. Zawsze występuje z lewej strony znaku.

𠆢

daszek, parasolka

Element ten pochodzi od znaku "człowiek" 人 lub "wchodzić" 入, ale oznaczać może też "daszek", "przykrycie" (najłatwiej zapamiętać jako "parasolkę").

skrzydła

Znak kanji nauczany na dalszym etapie nauki, ale jako element występuje wcześniej. W niektórych czcionkach wygląda jak dwa znaki ヨ z katakany.

mały ptak

Element oznaczający "małego ptaka o krótkim ogonie" (dla lepszego zapamiętania, przyjmijmy, że to indyk). Wyglądem przypomina rozpostarte skrzydło.

człowiek

element pochodzący od znaku "człowiek" 人

𠂉

leżący człowiek

element pochodzący od znaku "człowiek" 人

kropla, kropka

Element oznacza "kroplę", "kropkę" i ogólnie "coś małego", "odrobinę".

丿

kropla, kropka

Inny wariant elementu "kropla" (pisany z prawej strony w lewo).

miara

Znak obecnie rzadko używany, ale często występujący jako element. Używany do oznaczania dawnej jednostki mary "sun" (ok. 3cm). Wygląda jak połączenie znaku "10" (z haczykiem) i "kropli", co łatwo skojarzyć z "miarą" (jedna kropla z dziesięciu).

świątynia buddyjska

Jako znaku kanji nauczymy się go później, ale na razie warto kojarzyć go jako element. Pod budowę świątyni potrzebujemy ziemię 土, którą musimy dokładnie zmierzyć 寸.

linia, patyk

kreska, która często dzieli dany znak na pół; czasem oznacza "patyk" lub "laskę".

różdżka, wróżbiarstwo

Prawdopodobnie kształt elementu odwołuje się do pęknięć na kościach wróżebnych (dawna metoda wróżenia w starożytnych Chinach to rycie pytań na kościach lub muszlach zwierząt i wkładanie ich do ognia, by pękły). Skojarz z kształtem różdżki radiestezyjnej.

rzeka

Inny sposób zapisu "rzeki" 川.

para wodna

Element oznaczający "parę". Możesz zapamiętać tak: Pierwsza kreska to kropla wody, kolejne to płynąca rzeka, która z prawej strony spada w dół i staje się wodospadem. Nad wodospadem unoszą się kłęby pary.

matka

Element pochodzący od uproszczonego zapisu znaku "matka" 母

mały

element pochodzący od znaku "mały" 小

oko; sieć

Element pochodzący od chińskiego znaku "sieć", "siatka" (w Japonii ten znak praktycznie nie jest używany). Choć takie jest jego pochodzenie, to nazywa się go też "poziomym okiem", bo wygląda jak poziomo zapisany znak "oko" 目. Ponieważ w sieciach rybackich są oka, te dwa znaczenia łatwo połączyć.

ręka

Element będący uproszczeniem znaku "ręka" 手. Występuje z lewej strony znaków.

stopa; zatrzymywać

Pochodzi od znaku 止, który kiedyś był rysunkiem stopy, a obecnie oznacza "zatrzymywać".

Tutaj znajdziesz spisz elementów występujących lub pochodzących od znaków kanji z lekcji od 1 do 5. Zaglądaj do nich podczas nauki, a także w ramach powtórki przed nauką znaków z kolejnych lekcji.